اگر شما از جمله آن افرادی هستید که پلاگین های وردپرس را ایجاد و توسعه می دهند هستید باید به چند نکته توجه کنید. همچنین از یاد نبرید که پشتیبانی، توسعه و حمایت شما از محصولاتی که تولید کرده اید باعث افزایش استفاده افراد از محصول شما و در نتیجه رشد و پیشرفت شما را به همراه دارد. و در صورتی که شما به تمام نکات موجود توجه کنید به یک فرد موفق تبدیل می شوید.

توصیه تیم استورینابه تمام برنامه نویسان و توسعه دهندگان پلاگین های وردپرس این است که باید با تمام توان با مشکلات موجود در این راه مبارزه کنند و خسته نشوند. حتی اگر یک مشکل بیش از حد بزرگ باشد.

حفظ و نگهداری کدهایی که نوشته اید در برابر مشکلات بسیار دشوار است. همین مشکلات باعث شده که توسعه دهندگان و برنامه نویسان شبهای کمتری را نسبت به کاربران استراحت می کنند. زمانی که آپدیت کردن یک پلاگین به مشکل می خورد همه چیز به هم می ریزد. بزارید به شما نشان بدهیم  که چگونه کارها را برای خودتون آسان تر کنید.

 

حفظ و نگهداری از کدها و پلاگین ها بسیار مشکل است.و برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

شما می توانید محصولات با کیفیت خود را با توجه به 7 قانون زیر توسعه دهید.

1: حل یک مساًله

اگر می بینید پلاگین های وردپرس که ساخته اید.هیچ مشکلی را حل نمی کند و اصلا دانلود نمی شود. باید از پلاگین Advanced Cron Manager کمک بگیرید.

Advanced Cron Manager به توسعه دهندگان وردپرس کمک می کند.که بدانند افراد بیشتر وقت خود را برای جستجوی چه پلاگین هایی صرف می کنند.

نظر کاربران در مورد برخی از پلاگین ها ؟

بعضی از پلاگین های وردپرس هیچ مشکلی را حل نمی کنند.و هیچ کاربردی ندارند _ من به یک پلاگینی نیاز دارم.که مشکل من را حل کند.

و در نهایت پلاگینی که نیاز داشتم را در این فروشگاه پیدا نکردم. برخی پلاگین ها هیچ کاربردی ندارند به عنوان مثال:

پلاگین Bug — fly on the screen به طور تصادفی پرواز یک مگس را بر روی صفحه نمایش شبیه سازی می کند. این پلاگین هیچ مشکلی را حل نمی کند. پس هیچ وقت نباید انتظار داشته باشدکه یک مخاطب بزرگ داشته باشد. هرچند این پلاگین متن باز بوده و قابل توسعه می باشد.

یکی از نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس توجه کردن به مشکلات است

به عنوان مثال زمانی که کاربران وردپرس نمیتوانند.سئو سایتشون رو به درستی انجام بدهند.به سراغ استفاده از افزونه سئو می روند.

وقتی مردم می خواهند سرعت وبسایتشون بیشتر شود به سراغ استفاده از افزونه کش می روند.

و اگر مردم نتوانند.راه حلی برای مشکلات وبسایتشون پیدا کنند.به سراغ یک برنامه نویس و توسعه دهنده پلاگین های وردپرس می روند.و یک پلاگین که مشکل آنها را برطرف کند را سفارش می دهند.

2: پشتیبانی محصولات

پلاگین های وردپرس | نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس

پشتیبانی محصولات یکی از اصلی ترین نکات است

قالب ها و پلاگین های وردپرس نیازمند پشتیبانی می باشند پس با پشتیبانی قدرتمند از مشتریان خود کاملا حمایت کنید. حمایتتان را برای کاربران مانند یک نیاز نکنید.بلکه بیشتر شبیه یک فرصت برای آنها باشد.

کیفیت خوب پشتیبانی باعث می شود.تا افراد بیشتری پلاگین های وردپرس شما را سفارش دهند.و این باعث رشد پلاگین شما می شود. هر مقدار افرادی که از پلاگین شما استفاده می کنند.بیشتر بشوند شما تیکت های پشتیبانی بیشتری دریافت می کنید.

یک کاربر با تجربه به شما تیکت های کمتری می زند. ولی هیچ وقت صندوق دریافت تیکت های شما به 0 نمی رسد.

هر بار که یک پیام در یک فرم پشتیبانی ارسال می شودمن بلافاصله یک ایمیل دریافت می کنم. و خیلی سریع به آن پاسخ می دهم. اکثریت کاربران به خاطر پشتیبانی خوب.من از پلاگین ها و تیکت ها من را مورد حمایت مالی قرار می دهند. اگر پشتیبانی خوبی داشته باشید میتوانید از کاربرانتان امتیاز 5 ستاره دریافت کنید.

زمانی که شما محصولتان را بصورت قدرتمند پشتیبانی می کنیدمردم به شما و محصول شما اعتماد می کنند. حتی اگر محصول شما رایگان و یا متن باز باشد.

پشتیبانی خوب پیچیده تر و سخت تر از نوشتن یک پاسخ کوتاه یکبار در روز است. هنگامی که کاربران به پلاگین شما توجه بیشتری می کنند. شما هم تیکت های بیشتری دریافت می کنید. مدیریت خیلی ساده تر از پاسخ دادن به سوالاتی که قبلا پرسیده شده اند.می باشد.

لیست اقداماتی که می توانید انجام دهید:

 • ایجاد بخش سوالات متداول
 • در بالای فرم سوالات بنویسید “قبل از اینکه سوالی بپرسید”
 • سهولت و سادگی در استفاده از پلاگین. طراحی خیلی مهم است
 • بررسی سوالات پشتیبانی و حل مشکلات آنها
 • ایجاد انجمن گفتگو برای کاربران
 • ساخت آموزش ویدئویی برای نحوه استفاده از پلاگین

اصلا مهم نیست که از چه نرم افزاری برای پشتیبانی محصول خود استفاده می کنید. بهتر است بدانید انجمن پشتیبانی رسمی ووردپرس به وسیله ایمیل پشتیبانی خود را انجام می دهد.

3:  عدم استفاده از صفحه ساز

پلاگین های وردپرس | نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس

با درگ کردن اشیاء قالب یا افزونه خود را بسازید

یکی از مهم ترین نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس صفحه سازها می باشند. صفحه سازها افزونه هایی هستند.که به کمک آنها میتوانید بدون برنامه نویسی و در محیطی کاملا گرافیکی سایت ها و افزونه های خود را طراحی کنید. این افزونه ها را میتوانید از سایت جامع packagist.org دانلود کنید. استفاده از صفحه سازها بسیار خوب است.ولی نه برای استفاده در پروژه های وردپرسی خود.

صفحه سازها برنامه های خوبی هستند. و میتوانید از آنها استفاده کنیدولی نه برای پروژه های وردپرسی خود چرا که با مشکل مواجه می شوید. خود وردپرس هیچ بسته مدیریتی ندارد. بنابراین هر افزونه ای که بارگزاری می شود باید وابستگی خود را معرفی کند. زمانی که دور پلاگین که به هم وابسته هستند بارگذاری می شوند.باعث بوجود آمدن مشکل می شوند.

پلاگین های وردپرس | نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس

صفحه سازها و عدم نیاز آنها به برنامه نویسی

این واقعا یک راه حل درست برای رفع این مشکل نیست.و صفحه ساز آن را بدتر می کند. شما همیشه می توانید.این وابستگی را در منبع خود به صورت دستی و بی خطر بارگذاری کنید.

مسئله صفحه ساز با وردپرس هنوز حل نشده، و به این زودی ها راه حل مناسب برای این مشکل پیدا نمی شود. این مسئله چند سال پیش مطرح شد.و همانطور که در مقاله WP Tavern’s article نوشته شده بسیاری از توسعه دهندگان سعی دارند.که این مشکل را برطرف کنند.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید.این است که از شرایط و محیطی که می خواهید.در آن کدهای خود را اجرا کنید.اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد ویژه استورینا 

بیشتر بخوانید: پرفروش ترین قالب ایرانی وردپرس | قالب پرسون

4: پشتیبانی منطقی از نسخه های قدیمی PHP

پلاگین های وردپرس | نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس

حداقل نسخه PHP مورد نیاز شما نسخه 5.6

اصلا نیازی به نصب نسخه های قدیمیPHP ندارید زیرا نسخه های قدیمی مسائل امنیتی و مشکلات فراوان دارد و اصلا ارزش آنرا ندارد که شما نسخه های قدیمی را نصب کنید.

حداقل نسخه PHP مورد نیاز شما نسخه 5.6 می باشد. حتی اگر پشتیبانی رسمی از این نسخه تا پایان سال 2018 کاهش یابد.وردپرس خودش به PHP 7.2 نیازمند می شود.

 

جنبشی وجود دارد که مانع از حمایت از نسخه های قدیمی می شود. تیم Yoast کتابخانه ای به نام Whip منتشر کرده است.که شما  می توانید این کتابخانه را در پلاگین خود اضافه کنید. و میتوانید اطلاعات مهم را در مورد نسخه جدید Php به آنها نمایش دهید.و به آنها بگویید چرا باید Php خود را آپدیت کنند.

به کاربرانتان بگویید.چه نسخه هایی از php را پشتیبانی می کنید. و اطمینان حاصل کنید که وبسایت آنها پس از نصب پلاگین شما بر روی نسخه قدیمی تر Php دچار مشکل نمی شود.

5: تمرکز بر کیفیت کدها

پلاگین های وردپرس | نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس

نوشتن کدهای درست و خوب نیازمند تمرکز بسیار بالا دارد

نوشتن کدهای درست و خوب در ابتدا کار مشکلی است. وقت آن رسیده که برای یادگیری اصول SOLID و الگوهای طراحی و کنار گذاشتن عادت های برنامه نویسی قدیمی قدمی بردارید.

اگر می پرسید که چرا اینقدر سخت است؟ زیرا زمانی که شما شروع به نوشتن کدها می کنید. شما می توانید منطق ها و توابع خود را در کلاس های متفاوت دسته بندی کنید.تا مطمئن شوید هر کلاس یک وظیفه مشخص را بر عهده دارد.

برایتمرکز بر کیفیت کدها کافیست کلاس های زیر را جداگانه ترجمه کنید.

 • فرم ثبت نام سفارشی
 • مدیریت دارایی ها
 • پردازش داده های فرم ها

در نتیجه شما از اشیاء.کوچک ساختار های بزرگتر تشکیل می دهید. به این عمل تزریق وابستگی گفته می شود. این رو یادتون نره که تفاوت زیادی بین مدیریت.یک سایت و کدنویسی یک سایت است.

طبق روال معمول نگه داشتن اکشن و فیلتر ها خارج از روش سازنده تمرین دیگر بود. به این ترتیب زمان ساخت اشیاء هیچ اقدامی را انجام نمی دهید. شما همچنین می توانید کنترل بیشتری روی زمان اجرا شدن متد ها داشته باشید.

در بالا فقط چند نمونه می باشد. اما باید اصول Solid را بدانید. و دانستن solid برای هر سیستمی و هر زبان برنامه نویسی بسیار مفید است.

زمانی که شما همه شیوه ها را یاد گرفتید.به نقطه ای می رسید.که هر ویژگی جدید را به راحتی متوجه می شوید. و نیازی نیست که به هر چیزی توجه کنید.و یا هر استثنائی را به کدها اضافه کنید. خیلی شگفت انگیز است وقتی می بینید.کد شما در عین پیشرفته تر شدن دچار هیچ پیچیدگی نشده است.ولی کد شما فقط پیشرفته تر می شود.آن هم بدون از دست دادن انعطاف پذیری.

همچنین باید مطمئن شوید که تمام اعضای تیم شما از استاندارد کدنویسی شما پیروی می کنند. استاندارد بودن کد باعث می شود کد شما قابل پیش بینی و آسان تر برای خواندن و تست کردن باشد. به عنوان مثال وردپرس استاندارد های خود را دارد. و شما کافیست با آن استانداردها آشنا شوید.تا بتوانید به راحتی پروژه های خود را برای وردپرس طراحی کنید.

6: تست کردن پلاگین در طول زمان

اگر یک افزونه را بدون تست کردن منتشر کنیم ممکن است.با یک خطای مهلک مواجه شود در نتیجه با شکست مواجه می شوید.

شما به دو صورت میتوانید افزونه را تست کنید

 • به صورت دستی
 • به صورت خودکار

Travis CI یک افزونه تست محصول می باشد که با GitHub ادغام می شود.

تست کردن خودکار یک قطعه کد حدود یک ثانیه طول می کشد. 100 تست خودکار حدود 10 دقیقه طول می کشد و در حالی که آزمایش دستی برای هر مورد چیزی حدود 2 دقیقه زمان می برد.

بهتر است سرمایه گذاری بیشتری برای تست کردن پلاگین خود صرف کنید. با تست های فراوان شما می توانید.آنرا ذخیره کنید. با اجراهای زیاد چیزهای بیشتری را یاد می گیرید.

برای شروع تست خودکار شما می توانید از \\WP-CLI \\`wp scaffold plugin-test استفاده کنید. که تمام پیکربندی هایی که نیاز دارید.را نصب می کند.

7: مستندات کار

یکی از نکات لازم برای برنامه نویسی وردپرس مستند نویسی است. این یک عمل کلیشه ای در بین توسعه دهندگان است.و اکثر آنها اصلا علاقه ای به انجام این کار ندارند..کارهایی که انجام داده اندرا در یک مستند بنویسند. این بخش خسته کننده ترین بخش از روند توسعه می باشد.و کمی زمانبر است.

همیشه مستندات خود را کامل کنید. به نامگذاری متغیرها و توابع کلاس ها توجه کنید. گاهی اوقات عدم توجه به این نکات ساده ممکن است باعث پیچیدگی پروژه  شما شود.

و یک راه دیگر نوشتن مستندات استفاده کردن از بلوک های متنی می باشد. برای هر کلاس و فانکشن یک نظر بنویسید. اگر شما مشخصات و چگونگی کار فانکشن را بنویسید. این کار خیلی خوبی و مفید است مخصوصاً برای زمانی که شما می خواهیدبعد از شش ماه مشکلات پیش آمده سایت را برطرف کنید. کدنویسی استاندارد وردپرس شما را مجبور می کند.تا بلوک های متنی را بنویسید.

با استفاده از هر دو تکنیک شما می توانید.زمان نوشتن اسناد خود را کم کنید.

برای کاربر نهایی، شما باید مقالات با کیفیت بالا، کوتاه و آسان برای خواندن بنویسید. و توضیح دهید.که چگونه سیستم کار می کند. و چگونه از آن استفاده کنید. سعی کنید از فیلم نیز استفاده کنید. بسیاری از مردم ترجیح می دهند.یک آموزش کوتاه را ببینند تا یک مقاله را بخوانند. آنها به کدها توجه نمی کنند. وقتی شما اسناد کامل و درست بنویسیدتیکت های پشتیبانی شما در نتیجه کاهش می یابد.