استارت آپ

سلام دوستان، امروز مطلبی درمورد استارت آپ میگذاریم که امروزه دغدغه خیلی از جوانان و کارآفرینان جامعه است. با ما همراه باشید.

استارت آپ طبق یک تعریف کلی به یک شرکت یا یک مشارکت و یا یک سازمانی که در جهت کاوش و جستجو برای یک کسب و کاری که قابل توسعه و تکرار پذیر باشد میگویند. که اغلب با رشد و پیشرفت سریع همراه است. (البته در ادامه چند تعریف رایج دیگر را هم میگوییم.)

این امر چند سالی است که در کشور ایران نیز رونق پیدا کرده است، برای همین به این فکر افتادیم که مطلبی در این مورد بگذاریم که شما عزیزان با این کسب و کار جذاب بیشتر آشنا شوید و صد البته بی گدار به آب نزنید.

یک تعریف ساده استارت آپ:

استارت آپ به کسب و کاری گفته میشود که در آن فناوری وجود دارد. البته هر کسبی که بر این پایه باشد استارت آپ نیست، اما تمام استارت آپ ها برای رشد سریع به گونه ای از موبایل، وب، اینترنت و… استفاده میکنند.

این توضیح برای کسانی که از این کار خوششان نمی آید و تا صد ساله دیگر نمیخواهند به این کار روی بیاورند کافی است و کارشان با همین توضیح کوتاه راه افتاد، اما اگر مایلید در ادامه به توضیح بیشتری در این مورد می پردازیم.

یک توضیح پیچیده تر از استارت آپ:

حال باید بگوییم که همراه رشد سریع و ارزان، یک امکان دیگر هم که نرم افزارها به آن میدهند مقیاس پذیری و گسترش پذیری است.

مقیاس پذیری:

نا متعارف بودن پیشرفت کسب و کار نسبت به هزینه های آن را مقاس پذیری میگویند.

برای متوجه شدن معنای این جمله یک مثال برایتان میزنم: اگر سود شما از شش ماه قبل دوبرار شده اما هزینه ای که برای این کسب و کار است تغییری نکرده، نتیجه میگیریم که شما به مقیاس پذیری رسیده اید. ولی اگر سود شما دوبرار شده و همراه آن هزینه شما برای آن کسب هم دو برابر شده شما هنوز به مقیاس پذیری نرسیده اید.

کارها و شغل هایی که مقیاس پذیر نیستند سریع به یک سقف میرسند، مثل رستوران که حداکثر ضرفیت ۱۵۰ نفر را دارد پس به همان اندازه که جا دارد میتواند سود جمع کند. مدیر رستوران برای سود بیشتر یک شعبه دیگر میزند اما برای شعبه دیگر هم میز و صندلی و نیروی انسانی لازم است که این ها همه هزینه است.

اما استارت آپی مثل واتس آپ که ۴۵۰ میلیون کاربر گرفت که به قیمت ۱۳ میلیارد دلار فروخته شد و کلا ۵۰ کارمند داشت. ارزش بالای این استارت آپ ها بخاطر مقیاس پذیری بالای آنهاست. که رشد بالای خود را مدیون نرم افزار و فناوری هستند.

استارت آپ | کسب و کار نو | مقیاس پذیری | Start-ups | کار آفرینی | ایجاد استارت آپ |

استارت آپ پیچیده:

حال شما میگویید چرا با وجود این کار به این خوبی، همه یک استارت آپ راه نمی اندازند. اینجاست که باید بگویم همه استارت آپ ها موفق نخواهد بود، چون این کار فرمول مشخصی ندارد و همه استارت آپ ها درحال کاوش برای پیدا کردن راهی هستند که هم مقیاس پذیری بالایی داشته باشد و هم مشتریان زیادی داشته باشد. که دلیل بیشتر  شکست ها همین است.

برای اینکه مفهوم را بهتر متوجه شوید باید بگویم که استارت آپ شبیه بازی شطرنج است که قواعدش را یاد گرفتید اما برای ماهر شدن نیاز به تمرین زیاد و مداوم دارید، که همراه با آزمون و خطاست.

امیدوارم که از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

موفق و پیروز باشید.