خطای داخلی سرور | ارور 500 | internal server error | htaccess | خطای سرور |

چگونه خطای داخلی (internal server error) را حل کنید؟

با سلام خدمت تمامی همراهان آنلاینر

خیلی وقتها پیش اومده که با خطای HTTP 500 مواجه شدید. این خطا مربوط به خطای داخلی هستش، که سرور خطا میده. در این مقاله به شما میگم که چرا این مسئله پیش میاد؟ و چه جوری میشه این مسئله رو حل کرد.

دلیل خطای داخلی در وردپرس چیست؟

این خطا تنها مربوط به وردپرس نیست، بلکه ممکن هست برای هر چیزی که روی سرور اجرا میشه، این اتفاق بیوفته. خطای داخلی سرور در وردپرس معمولا به چند دلیل است. یکی از این دلایل مربوط به افزونه هاست و بعد از اون ممکن هست خطا به توابع قالب برگردد. امکان وجود فایل htaccess خراب و محدودیت حافظه php نیز هست.

فایل htaccess خراب رو پیدا کنید

اولین چیزی که برای خطای internal server error بررسی میکنید، پیدا کردن فایل htaccess است که ممکن است خراب باشد و باعث بوجود آمدن خطای داخلی سرور میشود.

خوب حالا از کجا متوجه شویم که این فایل خراب است؟ این کار رو با تغییر نام فایل انجام میدهیم. شما میتونید با افزونه ftp که برای filezilla هست، به فایل های وردپرس دسترسی داشته باشید و نام این فایل را تغییر دهید. بعد از تغییر نام سرور شما دیگر به این فایل دسترسی ندارد چون سرور فایل هارا از طریق نامشان پیدا میکند. اگر بعد از تغییر نام سایت درست کار کرد، یعنی فایل شما خراب بوده و میتوانید برای جایگزینی فایل از تنظیمات قالب اقدام کنید. از تنظیمات قالب به بخش پیوند های یکتا رفته و دوباره پیوندهای یکتا را ذخیره کنید. با این کار فایل دوباره ساخته میشود.

بررسی محدودیت حافظه php

خطای داخلی سرور گاهی به دلیل محدودیت حافظه php  رخ میدهید. خوب برای حل این مسئله نیز میتوانید فایل wp-config.php را باز کرده و خط زیر را در یک تگ php اضافه کنید.

<?php define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');?>

 

با اضافه کردن این کد، محدودیت تغییر میکند و اگر مسئله از محدودیت حافظه بوده باشد، خطا رفع میشود.

افزونه مشکل ساز را پیدا کنید

اگر با انجام دادن موارد بالا مسئله حل نشد، احتمالا یک یا چند افزونه باعث بوجود آمدن خطای داخلی سرور شده است. خوب برای غیره فعال سازی افزونه ها نیز میتوانیم با استفاده از  ftp به فایل wp_content دسترسی داشته باشید و نام پوشه plugin را تغییر دهیم. با این کار افزونه ها از دسترس سرور خارج میشوند. خوب حالا دوباره نام پوشه را بر میگردانیم با این کار افزونه ها در دسترس سرور قرار میگیرند اما تمام افزونه ها غیره فعال هستند. خوب حالا میتوانید به پیشخوان وردپرس بروید و افرونه ها را دانه به دانه فعال کنید تا افزونه مورد نظر را پیدا کنید.